ІНКЛЮЗИВНА ОСВІТА

Дата: 20 жовтня 2020 о 11:55, Оновлено 24 лютого 2021 о 00:39
Автор: Трут Н. Ю.

Від барв її душа тремтить, осінній листопад чарує погляд…. Яскрава і затишна, романтична і журлива, щедра і мінлива. Осінь. Невичерпне джерело натхнення для дванадцятирічної корсунчанки Софійки Котляренко. «Я дуже люблю природу, -  розповідає дівчинка. - Та, на жаль, мені не доводиться часто подорожувати. Все, що я бачу з вікна, особливо зараз, коли буяють фарби, коли кольорова гама навколо змінюється від брунатної до золотаво-жовтої, я хочу  відобразити у своїх роботах».

Саме тому дівчинка, ось вже шість місяців, займається в гуртку декоративно-ужиткового мистецтва «Фантазія» районного центру дитячої та юнацької творчості під керівництвом Резніченко Лариси Ігорівни. Заняття в гуртку спрямовані не лише на навчання дітей, які відвідують школу. За спеціально адаптованою програмою тут можуть займатися діти з особливими потребами. Заняття з Софійкою Лариса Ігорівна проводить в домашніх умовах. За цей короткий час, звичайно, не все вдається дівчинці в процесі виготовлення різноманітних поробок, однак її старання і професіоналізм керівника гуртка дають свої результати – Софійка вже має маленьку колекцію робіт з паперу, природного матеріалу, тканини. Саме у «Фантазії» Софійка вчиться бачити красу у звичайних речах: кісточках фруктів, листочках, гілочках, корі дерев, насінні, мушлях.

Дівчинці подобається заняття, під час яких вона може створити щось власними руками. Наполегливість Лариси Ігорівни, її педагогічний талант, знання і вміння допомагають розкритися внутрішньому потенціалу дівчинки.

Мама й бабуся не натішаться, адже Софійка з радістю чекає зустрічі з наставницею, бо під час них вона не лише створює свої картини, а й емоційно заряджається позитивом, дізнається багато нового про різноманітні матеріали, що допомагає їй у творчості.

«Я бачу, як донька вкладає в кожну роботу частинку своєї душі, бо дарує їх рідним і близьким людям. Дякую Ларисі Ігорівні, яка відкриває для дітей дивовижний світ мистецтва, можливість творити і розвиватись» - говорить мама.

Лариса Ігорівна переконана, що заняття, під час яких удосконалюється дрібна моторика, стануть однією із сходинок соціалізації її особливої вихованки. Ось так, крок за кроком, поступово, входить в життя дівчинки краса навколишнього світу, розуміння добра, що дозволяє не закритися в собі, а зміцнює віру в людей і свої можливості.

Інклюзія, інклюзивна освіта – це достатньо нові поняття для України. І якщо шкільні та дошкільні навчальні заклади вже почали потроху адаптуватися до викликів сьогодення, то для позашкілля інклюзивна освіта – це педагогічна інновація, що знаходиться на стадії впровадження.

Тетяна Петрівна Фурса, директор, висловила готовність та спроможність впровадження інклюзії в РЦДЮТ. Керівник закладу з розумінням ставиться до того, що такий крок вимагає забезпечення певних умов, створення індивідуальних освітніх програм тощо. Впевнена, що педагог повинен йти за інтересами дитини. Адже особливі діти дуже обдаровані – малюють, ліплять, танцюють, а головне - мають бажання розвивати свої здібності.

Основними завданнями навчання дітей  з особливими освітніми потребами в умовах позашкілля є:

• підвищити самооцінку дитини з особливими потребами;
  • формувати активну життєву позицію, впевненість у своїх силах;
  • розвивати самостійність та життєтворчість;
  • передбачити можливість актуалізації психічних резервних можливостей; формування на їх основі адекватної поведінки за рахунок творчої діяльності;
  • створити умови для творчого розвитку кожної дитини з особливими потребами протягом навчального року, надати можливість реалізувати свої творчі досягнення наприкінці навчального року.

Уже в минулому році троє дітей з особливими потребами відвідували  гуртки РЦДЮТ: гурток декоративно-ужиткового напряму «Фантазія» (керівник Резніченко Л.І.) та гурток образотворчого мистецтва «Палітра» (керівник Дуженко М.В.).

Інклюзія в позашкіллі – непросто, але можливо. Скоріше за все – це лише питання часу.

МУЛЬТФІЛЬМИ, ФІЛЬМИ, КНИГИ ПРО ДІТЕЙ З  ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ, ЩО ЇХ МОЖНА ПОДИВИТИСЯ  ТА  ПОЧИТАТИ БАТЬКАМ РАЗОМ З ДІТЬМИ:

1.Інклюзивна серія книг про дітей з інвалідністю  "Живи і вчись" від видавництва "Ранок": "Я все зможу", "У мене порушення слуху", "У мого брата аутизм".

2. Олег Романчук. "Соловейко з одним крилом" (казка)   https://drive.google.com/drive/u/0/my-drivehttps

3.Катерина Бабкіна . "Гарбузовий вік" (видавництво Старого лева).

4. Мультфільм "Тамара"  ( https://youtu.be/puCOg6eNtdE )

5.Мультфільм "Подарунок" ( https://youtu.be/tIYMxKt3fAU)

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.